6 WordPress güvenlik ipuçları ve her site sahibinin bilmesi gereken en iyi uygulamalar

6 WordPress güvenlik ipuçları ve her site sahibinin bilmesi gereken en iyi uygulamalar

WordPress güvenliği, herhangi bir site sahibi için en önemli konulardan biridir. İster bir butik e-ticaret mağazası ister 50 müşteri sitesi yönetiyor olun, bir güvenlik ihlali yaşamak zaman, para ve güvenilirlik kaybı anlamına gelebilir – kimsenin karşılaşmak istemediği her şey.

Her WordPress sitesi için “herkese uyan tek boyut” güvenlik çözümü olmasa da, büyük bir etki yaratabilecek birkaç en iyi uygulama vardır. Bu makalede, sitelerin neden ilk etapta saldırıya uğradığını açıklayacağız, iş akışınızda uygulanması kolay güvenlik ipuçlarını paylaşacağız ve Volan’ın nasıl yardımcı olabileceğini (sunucunuzu güvende tutmanın ötesinde) göstereceğiz. İşte hızlı bir genel bakış.

Sitenizi güvende tutmak için bu WordPress güvenlik en iyi uygulamalarını izleyin:

WordPress site güvenliğinizi artırmaya hazır mısınız? En baştan başlayalım!

WordPress siteleri neden saldırıya uğrar?

Doğrudan WordPress güvenlik en iyi uygulamalarına atlamadan önce, web sitelerinin neden ilk etapta saldırıya uğradığını anlamak yararlı olabilir. Genel olarak konuşursak, bilgisayar korsanları aşağıdaki nedenlerden dolayı web sitelerini hedefleme eğilimindedir:

  • Siteniz üzerinden spam e-posta göndermek için.
  • Veri, posta listesi, depolanan kredi kartları vb.
  • Sitenizi kullanıcılarınızın makinelerine (veya kendi makinelerinize) kötü amaçlı yazılım yüklemesi için kandırmak için.

Bir güvenlik olayı kişisel bir saldırı gibi hissettirse de, genellikle Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı gibi daha büyük bir düzenin parçasıdır. Bilgisayar korsanları tek bir siteyi hedeflemek yerine, sitenizin üzerinde çalıştığı altyapıyı hedefleyerek aynı anda çok sayıda siteyi etkileyebilir. Bu nedenle, yalnızca kişisel bir web sitesi çalıştırıyor olsanız bile, bazı temel WordPress güvenlik standartlarını bilmek önemlidir.

Yukarıdakilere ek olarak, WordPress özellikle, yaygın popülaritesi nedeniyle hedeflenebilir. Artık tüm web sitelerinin% 40’ından fazlasine güç verdiğinden, WordPress çevrimiçi saldırganlar için geniş bir “fırsat alanı”dır.

Ama bu tek başına alarma neden olmamalı. WordPress, son derece adanmış ve ilgili bir katılımcı topluluğuna sahip açık kaynaklı bir CMS’dir, bu da platformun güvenliğini artırmak için sürekli çalışan bir ton insan olduğu anlamına gelir.

WordPress güvenlik en iyi uygulamaları

Gerçek şu ki, herhangi bir web sitesi herhangi bir zamanda bir güvenlik sorunu yaşayabilir ve aynı şey WordPress ile oluşturulan siteler için de geçerlidir. Neyse ki, WordPress sitelerinizin güvenliğini artırmak ve bilgisayar korsanlarının işleri berbat etmesini çok daha zor hale getirmek için uygulayabileceğiniz birkaç en iyi uygulama vardır.

6 WordPress güvenlik en iyi uygulamaları

1. Temalarınızı, eklentilerinizi ve WordPress sürümünüzü güncel tutun

Sitenize ekstra bir güvenlik desteği vermenin en kolay yollarından biri her şeyi güncel tutmaktır. Eklenti güncellemelerine ayak uydurmak sıkıcı hissettirse de (özellikle birden fazla WordPress web sitesini yönetmeye çalışıyorsanız) bu güncellemeler bir nedenden dolayı yayınlanır (genellikle güvenlikle ilgilidir).

Geliştiriciler kodlarında bir güvenlik açığı keşfederlerse, genellikle düzeltmek için bir güncelleştirmeyi zorlarlar. Siteniz eski sürümü ne kadar uzun süre kullanırsa, bilgisayar korsanları tarafından hedef alma olasılığı o kadar artar.

Biraz zaman alsa da, tüm eklentiler, temalar ve WordPress çekirdek güncellemeleriyle güncel kalmak, güvenlik risklerini sınırlamanın harika bir yoludur. Yönetilen bir WordPress ana bilgisayarı kullanıyorsanız, WordPress güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirilmeli ve en son çekirdek güncellemelerinden haberdar olmanıza yardımcı olmalıdır.

Eklentilerinizi güncel tutmak söz konusu olduğunda, Smart Plugin Manager gibi çözümler önceden planlanmış bir zamanda eklentilerinizi güncellemeler için otomatik olarak kontrol eder. Akıllı Eklenti Yöneticisi, makine öğrenimi ve görsel sınama kullanarak güncellemeler gerçekleştiğinde sitenizin bozulmamasını da sağlar.

Profesyonel ipucu: Birden fazla istemci sitesi için güncellemeleri yönetiyorsanız, bu işi yinelenen bir şekilde sattığınız bir güvenlik paketine paketlemeyi düşünebilirsiniz, bu şekilde bu basit ama sıkıcı görev için ödeme alıyorsunuz!

2. Kullanıcı adı ve şifre en iyi uygulamalarını uygulayın

Bu güvenlik ipucunda yeni bir şey yok, ama kesinlikle hatırlatmaya değer:

Benzersiz parolalar kullanın. Güçlü kullanıcı adları kullanın. Parola yöneticisi kullanın.

Bilgisayar korsanları dün doğmadı; en yaygın şifreleri bilirler ve her birini “admin” kullanıcı adıyla test ederler. Bu yüzden hızlı bir denetim yapın.

  • Kullanıcı adlarınızı tahmin etmek zor mu?
  • Parolalarınız benzersiz mi?
  • Parolalarınız son zamanlarda güncellendi mi?

Tüm bu giriş bilgilerini hatırlamaya çalışırken bunalmış hissediyorsanız, 1Password gibi bir şifre yöneticisi tavsiye ederim. Karmaşık kimlik bilgileri oluşturmanıza ve saklamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı sürede sitelere giriş yapmayı da kolaylaştırır. (Özellikle bir ekiple çalışıyorsanız!)

3. Oturum açma girişimlerini sınırlandırın

Artık giriş bilgileriniz güçlendirildi, giriş denemelerini sınırlayarak giriş güvenliğinizi bir adım daha ileri götürün! Bu, sitenize erişmeye çalışan kaba kuvvet saldırılarına karşı savunmanın en iyi yollarından biridir.

Giriş denemelerini sınırlamak için, üç hatadan sonra sitenize giriş yapma girişimini engelleyecek ve yirmi dakika boyunca bir blok koyan Giriş Denemelerini Sınırla gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

Sitenizi güvende tutmak için giriş girişimlerini sınırlayın

Elbette, şifrenizi unutursanız kendi yolunuza çıkabilir, ancak şifre yöneticileri bunun içindir, hatırladınız mı?

4. WordPress giriş URL’sini taşıyın

WordPress sitenizi ekstra güvenli hale getirmenin başka bir yolu da giriş sayfasını değiştirmektir. Bir siteye giriş yapmak için, sadece /wp-admin URL’nin sonuna kadar. Bağlantıyı değiştirerek, sitenize girişi etkili bir şekilde gizler ve bilgisayar korsanlarının bulmasını zorlaştırırsınız.

Giriş URL’nizi değiştirmenin çeşitli yolları vardır, ancak WPS Hide Login eklentisi başlamak için iyi bir yerdir! URL’yi neyle değiştirdiğinizi unutmayın ve diğer site ortak çalışanları veya istemcileriyle paylaşmayı unutmayın.

5. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın

Kimlik bilgilerinizi daha güvenli hale getirmenin bir başka harika yolu da iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır. Bu güvenlik yöntemi, her 30 saniyede bir güncelleştiren geçici bir ikinci parola görevi görür. Sitenize erişmek için, bilgisayar korsanlarının hem gerçek şifrenizi hem de geçici güvenlik kodunu bu 30 saniyelik zaman dilimi içinde tahmin etmeleri gerekir, bu da onları engelleme şansınızı büyük ölçüde artırır!

İki faktörlü kimlik doğrulama harikadır, çünkü yönettiğiniz sitelerle ilgili çeşitli oturum açmalarla kullanabilirsiniz. Örneğin, Volan barındırma hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenize izin verir ve ayrıca tek tek WordPress sitelerine ekleyebilirsiniz.

6. Formlarınıza Captcha ekleyin

Muhtemelen topladığınız gibi, sitenizin giriş sayfasını kilitlemek inanılmaz derecede önemlidir. Ancak odaklanmanız gereken tek form bu değil. Blog yorumlarını, ödeme sayfalarını veya web sitenizdeki diğer açık formları unutmayın!

Bu formların her biri, bilgisayar korsanlarının sitenize yorumdaki kötü amaçlı bağlantılar gibi bilgileri göndermeleri için fırsatlar sunar. Sitenizin performansını doğrudan etkilemese bile, gölgeli bağlantılara sahip olmak kafa karıştırıcı bir kullanıcı deneyimi yaratır ve hatta işletmenize zarar verebilir.

Bu tür etkinlikleri önlemek için, BestWebSoft tarafından Google Captcha (reCAPTCHA) gibi bir WordPress eklentisi yükleyebilirsiniz.

WordPress güvenliği, her site sahibinin anlaması için önemli bir konudur ve sürekli gelişen bir odak alanı olsa da, yukarıdaki ipuçları ve en iyi uygulamalar WordPress sitelerinizi güvenli ve emniyetli tutmak için sağlam bir temel sağlamalıdır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan