Tam Site Düzenleme: Web tasarımcıları için ne anlama geliyor?

Tam Site Düzenleme: Web tasarımcıları için ne anlama geliyor?

WordPress dünyasına bağlandıysanız, WordPress Core’a yavaş yavaş giren site oluşturmaya yönelik yeni bir yaklaşım olan Tam Site Düzenleme’ye aşina olabilirsiniz.

Ancak bu yeni düzenleme modeline aşina değilseniz veya konuşma son aylarda toplanırken merak ettiğiniz bir şeyse, kesinlikle yalnız değilsiniz.

Tam Site Düzenleme’nin amacı, Gutenberg editörü ile sunulan blok işlevselliği üzerine inşa etmek ve daha büyük site düzenleme deneyimine genişletmektir. WordPress sitelerinin oluşturulma biçiminde büyük bir değişimi temsil eder ve web tasarımcıları doğal olarak daha fazla bilgi edinmek için isteklidir.

Bu yazıda, Tam Site Düzenleme, WordPress genel olarak ne anlama geldiği ve özellikle web tasarımcılarına nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha derinlere dalayacağız. Ayrıca, yeni düzenleme modelini şimdi denemeye nasıl başlayacağınızı da göstereceğiz. Şöyle yapacağız:

WordPress’in “yapı taşları”

Aralık 2018’de Sürüm 5.0’ın piyasaya sürülmesiyle, WordPress (gayri resmi olarak) “blok ülke” oldu.

Kübalı caz piyanisti Bebo Valdés’in adını taşıyan büyük sürüm, blok tabanlı Gutenberg editörünün klasik editörün yerini varsayılan WordPress düzenleme deneyimi olarak gördü.

Bazıları içerik oluşturma için tercih ettikleri yöntem olarak Klasik Düzenleyici’yi kullanmaya devam etse de, Gutenberg bugün birçoğumuzun bildiği WordPress’tir (ve şu anda Sürüm 5.0+ kullanan WordPress sitelerinin ~ % 90’ı arasındaysanız, muhtemelen mevcut arka uç editörüdür).

Klasik WordPress Editörü

Büyük güncellemeler ve eklemelerle bile, Klasik Editör, WordPress’in ilk piyasaya sürülmüş olduğu 2003’ten 2018’e kadar tutarlı, temel bir HTML deneyimi olarak kaldı ve bu süre boyunca milyonlarca web sitesi için sağlam bir temel sağladı.

Ancak Gutenberg’in tanıtılması bir oyun değiştiriciydi – içerik oluşturmayı basitleştiren blok tabanlı, modüler bir yaklaşımla HTML ve kısa kod etrafında yeni bir rota çizdi. Aniden, WordPress kullanıcıları web sayfalarına metin, başlık, resim, video ve çok çeşitli diğer zengin içerik öğeleri ekleyebildiler… bir düğmeye tıklayarak.

Gutenberg Editörü

Lansman öncesi FUD, Gutenberg’in sürekli benimsenmesine yol açtıkça, ücretsiz ve premium veya özel bloklar kütüphanesi çoğalmaya başladı ve gelişmiş düzen özelliklerinden sosyal medya entegrasyonlarına kadar her şey blok şeklinde kullanılabilir hale geldi.

2021’e hızlı bir şekilde ilerleyin ve içerik oluşturma konusunda blok tabanlı yaklaşım yaygınlaştı. Gutenberg artık hızlı, kullanışlı ve tekrarlanabilir içerik oluşturma için her beceri seviyesindeki milyonlarca tasarımcı, geliştirici, pazarlama uzmanı ve WordPress kullanıcısı tarafından güvenmektedir. Ve özel kod ihtiyacını, içeriğinizi oluştururken seçebileceğiniz bir blok menüsüyle değiştirdiğinden, her gün daha fazla kullanıcı kazanıyor.

Bu ivme artmaya devam ettikçe, Tam Site Düzenleme üzerinde genişlemek için geldi.

Tam Site Düzenleme Nedir?

Tam Site Düzenleme, Gutenberg’in blok tabanlı işlevselliğini web sitenizin tüm bölümlerini içerecek şekilde sayfa veya içerik gönderisinin ötesine genişleten gelişmekte olan bir WordPress düzenleme modelidir.

Üstbilgileri, altbilgileri, kenar çubuklarını ve diğer site genelindeki içerik öğelerini özelleştirme seçenekleriyle, Tam Site Düzenleme tamamen bloklardan oluşan bir WordPress teması olarak görüntülenebilir.

Beaver Builder, Divi veya Elementor gibi popüler sayfa oluşturucu eklentilerinde bulunan işlevlere benzemese de, Tam Site Düzenleme doğrudan WordPress’e pişirilir ve tamamen kullanılabilir olduğunda, kullanmak için ek eklentiler veya diğer entegrasyonlar gerektirmez.

Bununla birlikte, yeni düzenleme modeli henüz tam olarak mevcut değildir ve Gutenberg’in aksine, wordpress siteniz için varsayılan düzenleme deneyimi olmayacaktır. Şu anda, çoğu kullanıcı muhtemelen WordPress yöneticilerinde Tam Site Düzenleme’nin etkinleştirildiğini bile fark etmeyecektir.

Tam Site Düzenleme WordPress kullanıcılarını nasıl etkileyecek?

Yukarıda belirtildiği gibi, Tam Site Düzenleme sitenizde kullanılabilir (mevcut WordPress sürümünüze bağlı olarak) ancak kullanmak için kabul etmeniz gerekir. Bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıda araştıracağız, ancak Tam Site Düzenleme’nin gönüllü doğası göz önüne alındığında, sitenizi yalnızca isterseniz doğrudan etkileyecektir.

Yine, bu, WordPress kullanıcılarını Gutenberg’in tanıtımını planlamaya ve yeni editörü kullanıp kullanmayacaklarına karar vermeye sevk eden 5.0’ın piyasaya sürülmesinden farklı bir senaryodur. Tam Site düzenlemesi, benimsemeniz için mevcut olan yeni bir yaklaşım olarak görülmelidir, ancak bunu yapmayı seçerseniz.

Bununla birlikte, yeni düzenleme modeline dalmanın kesinlikle faydaları vardır. Genel olarak, Gutenberg modelini gönderi ve sayfa seviyesinin ötesinde atlatma (manuel olarak eklenen) kodunu çoğaltmayı amaçlamaktadır, bu da size web siteleri oluşturmak ve özelleştirmek için inanılmaz hızlı ve çevik bir yol sağlayabileceği anlamına gelir.

Bu bağlamda, Tam Site Düzenleme genel WordPress kullanıcı iş akışını etkileme yeteneğine sahiptir, ajanslar ve müşteriler için WordPress siteleri oluşturma şekli üzerinde bir etkisi olabilir ve bir projeye koydukları her ons zamanı en üst düzeye çıkarmaları gereken serbest çalışanlar için inanılmaz derecede güçlü bir araç haline gelebilir.

Ancak, siteleri hızlı bir şekilde oluşturma ve bu çabaları uygun ölçekte çoğaltma yeteneğinin ötesine geçerek, Tam Site Düzenleme web tasarımının tamamen yaratıcı tarafını nasıl etkileyebilir?

Tam Site Düzenleme web tasarımcıları için ne anlama geliyor?

Geliştiricilerden içerik oluşturuculara kadar herkes tam site düzenlemeyi iş akışlarına kabul etmek için mükemmel kullanım örnekleri bulabilirken, web tasarımcılarının web sitesi oluşturma için bu yeni modelden elde edebilecekleri bir ton vardır.

Bu, oluşturdukları siteler için zaten WordPress’e büyük ölçüde güvenen tasarımcılar için kesinlikle geçerlidir, ancak WordPress kullanmayanlar bile yeni esneklik tarafından etkilenebilir.

Genel olarak, oluşturduğunuz siteler arasında blok tabanlı erişim elde etmek, tasarım iş akışınızı kolaylaştırmanıza olanak tanır. Benzersiz tasarım gereksinimlerine özgü özelleştirilebilir şablonlar oluşturma özelliğiyle, yinelenebilir istemci projeleri ayarlayabilir ve bunları uygun ölçekte kullanabilirsiniz.

Müşteriler ayrıca, yerleştirdiğiniz markayı veya tasarım korkuluklarını etkilemeden blokları ve şablonları düzenleyebilir. Bu, yalnızca istemcilerin önemli stil ayarlarını bozmadan küçük güncellemeler yapmalarına güç vermekle kalmaz, aynı anda küçük site değişiklikleri yapmaktan kaynaklanan yoğun işlerden de sizi kurtarır.

Kontrol edebileceksiniz belirli öğeler hakkında daha iyi bir fikir için Tam Site Düzenleme’nin ana parçalarına bir göz atın. Her birinin geçerli durumunu ve kullanılabilirliğini buradan kontrol edebilirsiniz.

  • Site Düzenleyicisi: Klasik veya Gutenberg Editörü’nün sayfayı kontrol etmenizi ve içerik göndermenizi sağladığı gibi, Site Düzenleyicisi çeşitli şablonları, şablon parçalarını, stil seçeneklerini ve daha fazlasını doğrudan düzenlemenize ve arasında gezinmenize izin verir.
  • Şablon Düzenleme: bir gönderinin veya sayfanın kullandığı şablonu oluşturmanıza, düzenlemenize veya değiştirmenize olanak tanıyan ölçeklendirilmeli doğrudan düzenleme deneyimi.
  • Temaları Engelle: bunları, sitenizdeki farklı tasarım ve düzen öğelerini özelleştirmek için kullanabileceğiniz bloklardan oluşan şablonlarla, Tam Site Düzenleme uyumlu temalarınız olarak düşünün.
  • Stil: bu özellik, renk paletleri ve degradelerden yazı tiplerine ve içerik genişliğine kadar her şey üzerinde daha ayrıntılı denetim sağlayan üç düzeyde (yerel bloklar, tema varsayılanları ve genel değişiklikler) stil değişikliklerine olanak tanır.
  • Tema Blokları: şablon etiketlerini kullanarak geleneksel şablonların işlevselliğini yeni düzenleme deneyimine getiren yeni bloklar (ör. Site Başlık Bloğu, Yazar Sonrası Engelleme).
  • Tarama: özellik, kullanıcıların şablonlar, sayfalar vb.
  • Gezinti Bloğu: bir sitenin navigasyon menüsünü hem yapı hem de tasarım açısından düzenlemenizi sağlayan yeni bir Gutenberg bloğu.
  • Sorgu Bloğu: daha fazla özelleştirme ve işlevsellik ekleme yeteneği ile klasik WP_Query işlevini çoğaltan yeni bir blok.

Şu anda Tam Site Düzenleme’yi kullanmaya nasıl başlarım?

WordPress 5.8’in piyasaya sürülmesiyle, artık kullanıcılara temalarını doğrudan düzenlemeden kendi özel Sayfa Şablonlarını oluşturma olanağı sağlayan Şablon Düzenleyicisi aracılığıyla Tam Site Düzenleme ile denemeye başlayabilirsiniz.

5.8 yüklüyse ve geçerli WordPress sürümünüz olarak çalışıyorsa, Şablon Düzenleyicisi’ni Görünüm > Şablonları altında bulabilirsiniz.

Şablon Düzenleyicisi’ne girdikten sonra, Üstbilgi bloğu ve İçerik Gönder bloğu gibi basit öğelerden başlayarak sayfanın tamamını oluşturmaya başlayabilirsiniz. Üçten şablona sol kenar çubuğu eklemek için 20 / 80 bölünmüş bir sütun bloğu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Blokları kullanarak kendi özel Sayfa Şablonunuzu oluşturmak için oluşturduğunuz her şeyi kaydedebilir ve yeniden kullanabilirsiniz ve site tasarımınızı hayata geçirebileceğiniz boş bir tuval sağlayacaktır. Nasıl başlanmış olunacak hakkında daha ayrıntılı bir kılavuz için bu makaleye göz atın.

Bu projede geliştirme devam ettikçe, yukarıda listelenen özellikleri görmeye ve duymaya başlayacaksınız. Bu, uyumlu bir Blok Teması yüklediyseniz ve seçtiyseniz şu anda kullanılabilen Site Düzenleyicisi’nin yanı sıra yeni düzenleme modeli için en iyi duruma getirilmiş diğer Tam Site Düzenleme Bloklarını içerir.

Gelecek planları

Tam Site Düzenleme teknik olarak hala beta sürümündedir, çünkü kapsamlı testlerin küçük bir parçası yoktur WordPress Core katkıda bulunanlar kapsamlı bir gereksinim kümesine karşı dikkatlice kontrol etmek için tamamlıyorlar: performans, yerel mobile desteği, güvenlik, yanıt verme, kapsamlı erişilebilirlik ve daha fazlası.

Ancak projenin bir yıldan daha eski olmasıyla, kademeli olmaya devam etse bile daha hızlı bir şekilde kullanıma sunulmaya başlıyor.

WordPress’in bir sonraki sürümü, Tam Site Düzenleme için temel arka uç desteğini içerecek şekilde ayarlanmıştır, ancak şu anda Gutenberg eklentisinde test edilmekte olan tüm özellikleri içermez. En önemlisi, Site Düzenleyicisi’nin kendisinin bu sürümle birlikte vermesi beklenmemektedir, bu da uyumlu bir Blok Teması seçmiş olsanız bile, blokları taşımak istiyorsanız Gutenberg eklentisinin sitenizde hala aktif olması gerektiği anlamına gelir.

Yapılacak çok iş kaldı, ancak bu özellikleri benimseyen giderek daha heyecanlı bir kullanıcı tabanı, Tam Site Düzenleme’nin tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı belirsiz. Bununla birlikte, önümüzdeki aylarda bol miktarda aktivite görülecek gibi görünüyor.

Tam Site Düzenleme hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ve yeni bloklar ve işlevler kullanılabilir hale geldikçe daha fazlası için bizi izlemeye devam edin!

Yorum Yap
0 Yorum yapan