WordPress’te yorumlar nasıl devre dışı bırakılır

WordPress’te yorumlar nasıl devre dışı bırakılır

WordPress (açıkçası) web siteleri oluşturmak için harika bir çözümdür. Bazı insanlar hala bloglama ile ilişkilendirirken, bir WordPress sitesi oluşturmanın ve özelleştirmenin yüzlerce yolu vardır. Ve bir iş sitesi oluşturuyorsanız, muhtemelen yapmak isteyeceğiniz yaygın bir değişiklik WordPress’teki yorumları devre dışı bırakmaktır.

Bir blog kuruyorsanız, yorumların açık olması site ziyaretçilerinizin ilgisini çekici hale almak için mükemmeldir! Ve WordPress bunu süper kolaylaştırır, çünkü bu özellik otomatik olarak CRM’de yerleşiktir. Ancak, portföy siteniz veya bir müşterinin işi için WordPress’i kullanmak istiyorsanız, muhtemelen her sayfada yorumlara izin vermemelisiniz.

Neyse ki, başlamadan önce ve sonra tartışmayı durdurmak oldukça kolaydır. İşte WordPress’te yorumları devre dışı bırakmanın birkaç yolu:

Yorumları neden önemseyesiniz ki?

Bir gönderiye veya sayfaya yapılan yorumlar büyük bir endişe gibi görünmeyebilir, ancak olabilir. Site ziyaretçilerini tartışmaya dahil etmek için harika olsalar da, bu tartışmaların doğru yerde doğru şekilde gerçekleştiğinden emin olmak önemlidir. Bu nedenle, sayfalarınızdaki ve yayınlarınızdaki yorumları (hem iyi hem de kötü!) her zaman izlemeli veya tamamen devre dışı bırakmalısınız.

Ayrıca, pingback’ler, izleme notları ve spam yorumları izlemek için gerçekten sıkıcı olabilir. İhtiyacı olmayan sayfalardaki yorumları devre dışı bırakarak sitenizde yapmanız gereken bakım miktarını azaltacaksınız.

Gelecekteki gönderiler için yorumlar nasıl devre dışı bırakılır

WordPress sitenizi yeni başlatıyorsanız (veya yeni içerikle ilgili sorunlarla karşılaşırken bıktıysanız), bu adım site genelindeki yeni gönderilerdeki / sayfalardaki yorumları devre dışı bırakmanız için yararlıdır.

Bunu yapmak için, Ayarlar > Tartışma wp-admin’in sol taraftaki panelinde. Bu sayfada, sitenizdeki yorumlarla ilgili bir dizi seçenek bulacaksınız.

“İnsanların yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırın ve ardından ayarlarınızı saklamak için “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıklayın.

Yeni gönderilerdeki yorumları devre dışı bırakmak için onay kutusunu bulacağınız “Tartışma Ayarları” sayfası.

Bu, gelecekteki tüm gönderilerdeki yorumları devre dışı bırakır. Varolan bir gönderideki yorumları devre dışı bırakmak veya kaldırmak istiyorsanız, sonraki bölüme bakın.

Tek bir gönderide veya sayfada yorumlar nasıl devre dışı bırakılır

Sitenizdeki bazı gönderilerin veya sayfaların yorum sahibi olmasını istiyorsanız, ancak diğerlerinin olmamasını istiyorsanız, yorumları duruma göre kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Pages’la başlayacağım. Şuraya gidin: Sayfa > Tüm Sayfalar sol kenar çubuğunda. Yorumları devre dışı bırakmak istediğiniz sayfanın üzerine gelin ve Düzenlemek.

Belge ayarlarında sağ tarafta, Tartışma ve seçimi geri alın Yorumlara izin ver.

Belge ayarlarında Tartışma’yı arayın ve “Açıklamalara izin ver” seçeneğinin dışına bakın.

Kaydet’e basıp sayfayı görüntüleyin. Yorumlar bölümü, daha önce yorumlarınız olup olmadığına bakılmaksızın artık gizlenmelidir.

Gönderiler için işlem aynıdır. Sadece git. Gönderiler > Tüm Gönderiler ve yukarıdaki adımları izleyin.

Birden fazla gönderi ve sayfadaki yorumlar nasıl devre dışı bırakılır

Yorumları devre dışı bırakmak istediğiniz birden fazla gönderiniz veya sayfanız varsa, bunu tek tek yerine toplu olarak yapabilirsiniz.

Git Mesaj > Tüm yazılar.

Yorumları devre dışı bırakmak istediğiniz gönderilerin onay kutusunu seçin. Sayfanın üst kısmındaki Toplu Eylemler açılır menüsü Düzenlemek ve üzerine tıklayın Uygulamak.

Gönderiler sekmesindeki ayarların ekran görüntüsü.
Toplu Eylemler açılır alanında “düzenle”yi seçin ve bu sayfayı görmek için “uygula” yı tıklayın.

İpucu: Bu yöntemle, bir yazarı değiştirme, gönderi durumu, biçim vb.

Seçmek İzin verme yorum açılır mendireğiyle tıklatın Güncelleştirmek. Bu, seçilen tüm gönderiler için yorumları devre dışı bırakır, yani yeni yorum yapamaz ve mevcut yorumlar gizlenir.

Aynı işlem Sayfalardaki yorumları devre dışı bırakma için de geçerlidir.

Medyadaki açıklamalar nasıl devre dışı bırakılır

WordPress medya sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunun iki yolu vardır:

 1. Sitenize bir kod snippet’i ekleyebilirsiniz
 2. Bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz

Not: Canlı sitenizde asla böyle değişiklikler yapmamalısınız. Uygun test için bir hazırlama sitesi veya yerel ortam kullanmanızı öneririm. Henüz bir kurulumunuz yoksa, Yerel Mac, Windows ve Linux makineleri için ücretsiz bir çözümdür.

Kod yoluna gitmek istiyorsanız, aşağıdaki snippet’i temanızın işlevlerine yapıştırmanız yeterlidir.php dosyası.

function filter_media_comment_status( $open, $post_id ) {
  $post = get_post( $post_id );
  if( $post->post_type == 'attachment' ) {
    return false;
  }
  return $open;
}
add_filter( 'comments_open', 'filter_media_comment_status', 10 , 2 );

Bu, WordPress sitenize yüklediğiniz tüm medya dosyalarına yapılan yorumları küresel olarak devre dışı bırakır. O zaman bir daha endişelenmene gerek kalmayacak!

Bir WordPress eklentisi kullanmak istiyorsanız, önerilerim için bir sonraki bölüme bakın.

Eklenti kullanarak yorumlar nasıl devre dışı bırakılır

Muhtemelen bildiğiniz gibi, WordPress çoğu şeyi manuel olarak yapmanıza izin verir veya daha fazla işlevsellik için her zaman bir eklenti yükleyebilirsiniz!

Bu senaryo için harika bir seçenek Yorumları Devre Dışı Bırak’dır. Bu WordPress eklentisi, geçmiş gönderiler de dahil olmak üzere tüm yorumları devre dışı bırakma olanağı sağlar.

Yorumları Devre Dışı Bırak’ı yükledikten sonra Ayarlar açılır açılırğınızda yeni bir seçenek görürsünüz.

Git Ayarlar > Açıklamaları devre dışı bırakın.

Artık geçmiş yorumlar da dahil olmak üzere gönderilerdeki, sayfalardaki ve medyadaki tüm yorumları hızlı bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Çok sayıda gönderi ve sayfa içeren büyük bir siteyle uğraşıyorsanız, bu her sayfayı manuel olarak düzenlemekten kaçınmak için harika bir çözümdür.

WordPress’te yorumları devre dışı bırakma için birkaç eklenti seçeneği daha şunlardır:

Eklentiler hayat kurtarıcı olabilir, ancak kendi bagajlarını getirirler. Web sitenizdeki gelecekteki eklenti çakışmalarını nasıl düzeltip çözeceğinizi öğrenmek için bu makaleye bir göz atın.

Son

Yorumları devre dışı bırakmak bir güçlük gibi görünebilir, ancak WordPress yorumları farklı şekillerde devre dışı bırakmayı süper kolaylaştırır. Müşterinizin web sitesi veya kendi blog gönderiniz için yorumları devre dışı bıraksanız da, umarım bu öğretici WordPress yolculuğunuzda size yardımcı olur!

Öğrenecek çok şey var, ancak hemen bir WordPress profesyoneli olmanıza yardımcı olmak için yavaş ve istikrarlı bir şekilde alacağız. Bu e-kitabın sonunda, WordPress’in ne olduğunu, kullanmanın temellerini ve daha fazla bilgi edinmek için nereye gideceğinizi bileceksiniz!

Her şeyi öğrenmeye hazır mısınız WordPress? Hadi atlayalım.

Yorum Yap
0 Yorum yapan