Yaygın WordPress hataları (ve bunlardan nasıl kaçınılır)

Yaygın WordPress hataları (ve bunlardan nasıl kaçınılır)

Herkes hata yapar ve WordPress’i kullanmaya başladığınızda, içine düşmesi kolay bazı tuzaklar vardır. Bu yaygın hatalardan kaçınmanıza yardımcı olmak için, aynı hatalardan uzak durabilmeniz için aşağıdaki listeyi bir araya geldik.

Başlamaya hazır mısın? İşte WordPress kullanmaya başladığınızda kaçınılması gereken en yaygın hatalardan altısı.

WordPress eklentileri sitenize işlevsellik eklemenin mükemmel bir yoludur ve işlevsellik harika bir şey olsa da, çok fazlası siteniz için kötü olabilir.

WordPress eklenti deposunu keşfettikçe, biraz uzaklaşmak ve cazip görünen her eklentiyi yüklemek kolay olabilir. Sitenize yardımcı olacak birçok harika eklenti olsa da, performans sorunlarına neden olabilecek ve sitenizi yavaşlatabilecek başkaları da vardır.

Eklentileri sola ve sağa yüklemeye başlamadan önce, her bir eklenti için listelenen istatistiklere ve bilgilere göz atmak önemlidir. İlk etapta bu eklentiye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Eklentinin en son ne zaman güncellendiğini, WordPress’in en son sürümüyle çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve belgelerden okuyun (varsa).

Tam olarak ihtiyacınız olanı başaran bakımlı bir eklenti gibi görünüyorsa, muhtemelen yüklemek için iyi bir seçenektir! Ancak mükemmel bir çözüm değilse, devam etmek ve biraz daha araştırma yapmak muhtemelen en iyisidir.

Ayrıca, kim bir grup eklentiyi korumak ve güncellemek ister ki? Bu bizi bir sonraki yaygın hataya getiriyor…

Tüm eklentileriniz, temalarınız ve WordPress’in kendisi arasında, bir sitenin ihtiyaç duyduğu tüm güncellemeleri takip etmek zor olabilir. Her şey düzgün çalışıyorsa, güncellemelere öncelik vermek daha da zor olabilir.

Ancak, eklenti, tema ve WordPress sürüm güncellemeleri bir dizi nedenden dolayı inanılmaz derecede önemlidir ve güvenlik listenin başındadır. Çoğu zaman, bir WordPress sitesi tehlikeye girdiğinde, sitenin WordPress’in eski ve kolayca sömürülebilir bir sürümünde veya bir temanın veya eklentinin eski bir sürümünde çalışıyor olmasıdır. Geliştiriciler önemli olmasa güncellemeleri sağlamaz, bu nedenle güncellemelerden yararlanmanız ve bunları kullanmanız da aynı derecede önemlidir!

Ofisteki bilgisayar ekranlarını inceleme

Güncellemenin sitedeki bir şeyi “kırması” konusunda endişeleniyorsanız, güncellemeyi gerçekleştirmeden önce bir yedekleme yapmanız yeterlidir. Bu, geri dönmenize izin verecektir (bir şeylerin karışması durumunda) ve neyin yanlış gittiğini anlamak için zaman ayırabilirsiniz.

WP Engine ve Volan gibi WordPress barındırma şirketleri, web sitenizin her zaman güvenli ve doğru çalıştığından emin olmak için otomatik yedeklemeler ve WordPress güncellemeleri sağlar.

WordPress son derece popüler bir içerik yönetim sistemidir, yani saldırılar için ortak bir hedeftir. Bilgisayar korsanları, doğru yapana kadar bir sitenin yönetici şifresini tekrar tekrar tahmin etmeye çalışacaktır, bu nedenle WordPress yönetici paneliniz için “şifre” veya “1234” gibi zayıf bir şifre seçmek onlar için daha kolay hale getirir. Daha uzun bir şifre kullanın, bazı sayılar ve semboller ekleyin ve hatta LastPass veya 1Password gibi bir araç düşünün.

“Yönetici” veya “yönetici” gibi varsayılan bir WordPress kullanıcı adının olmaması da önemlidir. Adınızla değiştirin, hatta daha da iyisi, gizli süper kahraman kimliğinizin göbek adı.

Volan gibi yönetilen bir ev sahibini kullanmak, bir şey olursa, harika uzmanlardan oluşan bir ekibin tamamen arkanızı döndüğünü bilerek size biraz huzur verebilir. Buradan daha fazla bilgi edinin!

Teknik olarak konuşursak, canlı sitenizi güncellemenizde yanlış bir şey yok. Ancak pratikte, bir hata yaparsanız veya yanlış kod yazarsanız, tüm sitenizi çökertebilirsiniz.

Bu baskıyı önlemek için, sitenizin geliştirme kopyasını kullanarak site güncellemeleri yapmak çok daha iyi bir fikirdir. Bir hazırlama sitesiyle, canlı siteyi etkileme konusunda endişelenmeden kalbinizin içeriğinde değişiklik yapmak, kodu test etmek ve denemeler yapmakta özgür olursunuz.

Ancak yine, canlı sitede herhangi bir değişiklik yapmadan önce (bir hazırlama sitesindeki her şeyi test etseniz bile) her ihtimale karşı bir yedekleme yapmak en iyisidir.

Diyelim ki neredeyse mükemmel bir WordPress teması buldunuz, ancak orada% 100 değil. Aklınızda çok fazla değişiklik yoksa, ilk tepkiniz temanın kodunu düzenlemek olabilir, değil mi?

Bu yöntem bir süre işe yarayabilir, ancak büyük bir kusur da içerir — bu tema için bir güncelleştirme yayınlanır yayınlanmaz, güncelleştirme özelleştirmelerinizi geçersiz kılar (ve daha önce de tartıştığımız gibi, güncelleştirmeleri yüklemek inanılmaz derecede önemlidir.)

Bunu aşmak için bir alt tema oluşturmalısınız. Alt temalar, başlangıç noktaları olarak üst temaları kullanır ve ardından bunların üzerine inşa eder. Başka bir deyişle, bir alt tema kullanarak, ana temayı güncelleştirebilir ve özelleştirmelerinizi yerinde tutabilirsiniz.

Çocuk teması oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Bu öğretici size nasıl bir tane yapılacağını öğretecektir.

Yeni bir WordPress sitesi oluşturduğunuzda, doğrudan içeriğe dalmak ve gönderiler, sayfalar oluşturmaya ve tasarımı değiştirmeye başlamak kolaydır. Ancak, yeni bir siteyi döndürdüğünde, varsayılan WordPress ayarlarını gözden geçirmek için bir dakikanızı almak inanılmaz derecede önemlidir.

Örneğin, sitenizin “Başka bir WordPress sitesi” dışında bir sloganı olmasını isteyeceksiniz. Ve varsayılan kalıcı bağlantı yapısı olan “https://getflywheel.com/?p=123”, çok profesyonel görünmüyor ve kesinlikle SEO için en iyi seçenek değil.

Varsayılan ayarlarda doğası gereği yanlış bir şey yoktur, sadece kendi siteniz için optimize değildir. Seçenekleri gözden geçirmek ve sitenizin nasıl çalıştığı hakkında karar vermek için zaman ayırrsanız, güçlü ve profesyonel bir WordPress sitesi için temel oluşturacaksınız.

Yeni WordPress kullanıcılarının kaçındığı başka ne önerirsiniz? Aşağıdaki yorumlarda listemizi büyütmeye yardımcı olun!

Yorum Yap
0 Yorum yapan