Karanlık mod | için tasarım Düzen

Karanlık mod | için tasarım Düzen

Ortalama bir Amerikalı her gün ekranlara bakarak yedi saatten fazla zaman harcıyor ve bu miktar her yıl artıyor. Zamanınızın çoğu bir cihaza bakarak geçtiğinde, içeriğin sunulma şekli için tercihler almaya başlarsınız.

Giderek daha fazla, bu tercih daha karanlık bir arayüze doğru eğilimdedir. 2020 Android Authority anketine göre, katılımcıların yaklaşık% 82’si karanlık modu (veya gece modunu) kullanmayı tercih etti, diğer% 10’u zamanın bir kısmını kullandıklarını iddia etti.

Kullanıcılar tarayıcılarında gece modu etkinleştirildiğinde temanızın karanlık bir sürümünü sunarak, kitlenizin büyük bir kısmına daha etkili bir şekilde hitap edebilirsiniz. Bu makalede, temel bilgileri ele alacağız ve sitenizi karanlık mod için optimize etmek için kullanabileceğiniz bazı hızlı ipuçları sunacağız.

Karanlık mod nedir

Karanlık mod, kullanıcıların telefonlarında veya bilgisayarlarında görüntülenen içeriği görüntülemelerinin başka bir yoludur. Bazı kullanıcılar bunu tercih ediyor (ben dahil) çünkü gözlerinde daha kolay olduğunu ve daha az zorlanmaya neden olduğunu söylüyorlar. Okunabilirliği korurken parlak ışık miktarını azalttığı için gece kullanımı için de idealdir.

Birçok mobil kullanıcı, karanlık tarafa geçtiklerinde cihaz pillerinin daha uzun süre dayandığı bilgisine de dokundu. Nedeni ne olursa olsun, içeriğiniz karanlık modda sunulursa kitlenizin büyük bir bölümünün sorun etmeyeceği ve hatta tercih edebileceği ihtimali yüksek.

Apple > Karanlık mod etkinleştirilmiş bir iPhone 12 Genel Ayarları ekran görüntüsü” class=”wp-image-45607″  veri tembel boyutları=”(maksimum genişlik: 784 piksel) 100vw, 784px” src=”https://getflywheel.com/layout/wp-content/uploads/2022/01/apple-dark-mode-1-784×1697.png”></p>
<p>Karanlık mod hayranları genellikle telefonlarında ve tarayıcılarında uygular</p>
<h2 id=Sitemi neden karanlık mod için optimize etmem gerekiyor?

Kitlenizin büyük ve muhtemelen büyüyen bir fraksiyonu zaten mevcut olduğu karanlık modu seçmeye uygun olduğundan, insanlara istediklerini verme fırsatını değerlendirin! Sitenizi bulan ve karanlık modu etkinleştiren kullanıcılar, tercihlerini dikkate almış olmanıza şaşıracak ve memnun olacaktır.

Gece modunu kullanılabilir hale getirmek özellikle uygulamalar için önemlidir, çünkü birçoğu bir telefonun işletim sistemindeki tercihlerle otomatik olarak eşleşecek karanlık mod uyumlu sürümleri zaten yayınlamaktadır. Karanlık modda giderek daha fazla içerik varsayılan olarak görüntüleniyor, bu nedenle sizinkiler göremiyorsa iyi bir şekilde değil, öne çıkacağınızdan emin olabilirsiniz.

karanlık mod etkinleştirilmiş Instagram

Karanlık mod birçok popüler uygulamada kolayca kullanılabilir.

karanlık mod etkinleştirilmiş Twitter
Instagram ve Twitter gibi bazıları, işletim sistemi ayarlarınızdaki tercihlere göre otomatik olarak karanlık modda görüntülenir

Karanlık mod teması tasarlamak için hızlı ipuçları

Karanlık mod eklentisi haline getirin

Karanlık modu etkinleştirmeyi kolaylaştıran birçok eklenti vardır – bunlardan bazılarını yükleyebilir, açabilir ve sadece unutabilirsiniz! Daha büyük bir site oluşturuyorsanız ve kullanıcıların içerik arasında gezinmek veya ürünleri incelemek için çok zaman harcamasını istiyorsanız, ücretli bir sürüm aracılığıyla sunulan ek ayarlar ihtiyaçlarınıza daha uygun olabilir.

En yüksek puanlı eklentilerden bazıları WP Karanlık Mod, DarklupLite ve WordPress için Gece Modu’nu içerir.

Kendi karanlık mod deneyiminizi ayarlama

Bir ekranın önünde çok fazla zaman geçiriyorsanız, kendiniz için bir gece modu arayüzü kurun! WordPress panonuzu kolayca karanlık moda ayarlayabilirsiniz ve çoğu tarayıcı, işletim sistemi ve uygulama karanlık mod arayüzüne sahiptir. Ve kendi çalışmanızda kendinizi karanlık moda maruz kalmak, kendi kullanıcılarınız için harika bir karanlık mod deneyimi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

%100 siyah beyaz değil.

%100 beyaz ile eşleştirilmiş %100 siyah kullanmak aslında gözler için daha zordur ve göz yorgunluğuna yol açabilir. İçeriğinizi görüntülemeyi kolaylaştırmak için renk seçimlerinizi biraz bastırın. Ardından, grinin değişen tonları içerik katmanlarını ayırt etmeye yardımcı olur. Koyu temanızı tamamlamak için farklı düğmelerin, bağlantıların ve başlıkların renklerini dönüştürmeyi de düşünebilirsiniz.

Önce bazı UX testleri yapın

Yeni çevrimiçi veya mobil deneyiminizi başlatmadan önce her şeyin harika görünmesini ve AA uyumlu kalmasını sağlamak için bu değişiklikleri bir hazırlama ortamında test ettiğinizden emin olun.

Bir marka kılavuzu burada kullanışlı olur: tüm tıklanabilirleriniz ve çağrılarınız için net görseller korurken marka standardınıza uygun bir renk paleti oluşturmak için rehberiniz olarak kullanın.

Karanlıkta kalma.

Karanlıkta kalan son tasarımcı olma. Bir site tasarımcısı olarak, müşterileriniz ilk toplantılarınız sırasında sitelerini karanlık modda görüntüleme seçeneği isteyip istemedikleri hakkında sorular sormanızı takdir edecek ve işlevselliği dahil etmelerini teşvik etmek onları gelecekte trend olmaya devam edecektir.

Kullanıcıları göz önünde bulundurarak sitenizi geliştirmenin bazı ek yolları için bu kaynaklara göz atın!

Yorum Yap
0 Yorum yapan