WordPress web sitelerini erişilebilir hale getirme

WordPress web sitelerini erişilebilir hale getirme

Dünyada milyonlarca insanın interneti kullanma şeklini etkileyen bir engeli vardır. Koronavirüs salgınının hala kolay çevrimiçi alışveriş, yemek siparişi ve hatta uzaktan sağlık hizmetlerine olan ihtiyacı artırmasıyla, web erişilebilirliği her zamankinden daha önemli.

Bu web erişilebilirliği kılavuzu, erişilebilirliğin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve test yoluyla yaygın sorunları belirlemek de dahil olmak üzere WordPress web sitelerinin nasıl erişilebilir hale getirılacağını tartışır.

Bu yazıda şunları ele alacağım:

Web erişilebilirliği Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, erişilebilir web siteleri, tipik bir klavye ve fare kurulumu aracılığıyla web ile etkileşime giremeyen insanlar ve çeşitli entelektüel veya fiziksel farklılıklara sahip olanlar da dahil olmak üzere tüm insanlar tarafından kullanılabilecek web siteleridir.

Belirli özelliklerin, engelli kişiler tarafından kullanılabilir ve anlaşılabilir hale getirilmesi için web sitelerinde yerleşik olması gerekir. İşitsel, görsel, bilişsel, motor veya öğrenme güçlüğü, kullanılabilir hale getirmek için konaklama ve web sitesi değişiklikleri gerektirir. Durumlarına bağlı olarak, engelli kişiler web sitelerine erişmek için ekran okuyucular gibi çeşitli yardımcı cihazlar kullanırlar.

Web tasarımcıları ve geliştiricilerin, web sitelerinin içeriğinin ve işlevlerinin algılanabilir, çalıştırılabilir, anlaşılabilir ve sağlam (POUR) olduğundan emin olmaları gerekir, yani içeriğe ve işlevselliğe tüm cihazlardaki tüm kişiler tarafından erişilebilir ve anlaşılabilir.

Web sitelerini daha erişilebilir hale getiren özelliklere bazı örnekler şunlardır:

  • video ve ses dosyaları için kapalı açıklamalı alt yazılar ve transkriptler
  • resimlerde alternatif metin
  • klavye gezintisine yardımcı olmak için bağlantıları atlama
  • metni daha okunabilir hale getirmek için uygun renk karşıtlığı

Erişilebilirlik neden önemlidir?

Web sitesi erişilebilirliği, web’i kullanan herkes üzerinde bir etki yaratır. Sizin veya müşterilerinizin web sitelerine erişilebilirse, bu, yeteneğinden bağımsız olarak herkesin çevrimiçi bilgilere, ihtiyaçlara, eğlenceye, alışverişe ve daha fazlasına eşit erişime sahip olmasını sağlar.

Ancak web sitesi erişilebilirliği sadece iyi karma ile ilgili değildir; ayrıca arama motoru sıralamaları, yeni satışlar ve web sitesi ziyaretçileri, yasal komplikasyonlar ve marka imajı üzerinde gerçek dünya etkileri vardır.

Arama motoru sıralaması

Erişilebilirlik düzeltmeleri yapmak, bir web sitesinin arama motoru sıralamasını iyileştirebilir. Görüntülerdeki alternatif metinler ve başlıklarla düzgün yapılandırılmış içerik gibi birçok erişilebilirlik özelliği, hem erişilebilirlik hem de arama motoru optimizasyonuna (SEO) yardımcı oluyor. Bir arama sonuçları sayfasında daha yüksek sıralama yapmak, yeni müşteriler veya müşterilerle görünürlüğü artırarak web sitesi trafiğinin, dönüşümlerin, blog veya bülten abonelerinin artmasına ve daha fazlasına yol açabilir.

Artan satışlar

CDC, 2018 itibarıyla 4’te 1 Amerikalının bir engeli olduğunu belirtiyor. Engelli Amerikalılar yılda 200 milyar dolardan fazla çevrimiçi isteğe bağlı harcama yaptı. Erişilebilirlik özellikleri, daha fazla kişinin web sitelerini bulmasını ve kullanmasını sağlayarak yeni satış, dönüşüm ve yinelenen müşteriler için fırsatı artırır. Günümüz dünyasında birçok web sitesine erişilmediğinde, erişilebilir herhangi bir web sitesi rekabetin üzerinde baş ve omuzlarda duracaktır.

Yasal olarak gerekli.

Tüm web sitelerinin Engelli Amerikalılar Yasası’nda (ADA) belirlenen web erişilebilirlik standartlarını karşılaması gerekir. ADA kapsamında, web sitelerini kamusal konaklama yerleri olarak belirleyen yasal bir emsal belirlenmiştir. Bu, esasen dijital vitrinleri olan iş web sitelerinin, bir tuğla & harç işletmesinin binasının erişilebilir hale getirilmesi gerektiği gibi erişilebilir hale getirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Yerel, eyalet ve federal devlet kurumu web siteleri ve federal olarak finanse edilen kuruluşlar ve projeler için herhangi bir web sitesi de Bölüm 508 standartlarını karşılamalıdır. Ayrıca, web sitelerinin erişilebilir olmasını gerektiren çeşitli devlet ve uluslararası yasalar vardır.

Bir web sitesi bu yönergelerde belirtilen erişilebilirlik gereksinimlerini karşılamazsa, kuruluş dava veya bazı durumlarda devlet para cezası riski altında olabilir. Usablenet’e göre, 2020 yılında ABD’de 3.550 web sitesi erişilebilirlik davası açıldı. Yasal uyumluluğun korunması iş yapmanın önemli bir parçasıdır ve erişilebilir bir web sitesine sahip olmak, işletmelerin yasal yükümlülüklerini yerine getirebilmesinin bir yoludur.

Marka imajı

WordPress web sitelerini daha erişilebilir hale getirmek için adımlar atan şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar, sosyal sorumluluk uyguladıklarını gösteriyor ve interneti herkes için bir yer haline getirmek istediklerini doğruluyor. Erişilebilirliğe yönelik bir organizasyon taahhüdü, insanlara önem verdiklerini son derece insani bir şekilde gösterir, bu da sadakat oluşturur ve markanın imajını yükseltebilir.

Bazı yaygın erişilebilirlik sorunları nelerdir?

Şirketim Equalize Digital, işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları için web sitelerinde erişilebilirlik denetimleri gerçekleştiren bir erişilebilirlik danışmanlık firmasıdır. Tüm testlerimizde, tüm web sitelerinde tekrarlanan birçok erişilebilirlik sorunu görüyoruz. Bu yaygın sorunlar çözülmesi gereken nispeten basit sorunlardır, ancak genellikle geliştiriciler, tasarımcılar ve içerik oluşturucular tarafından göz ardı edilir.

Oluşturduğunuz veya yönettiğiniz web sitelerinin erişilebilir olduğundan emin olmak istiyorsanız, şu sorunları kontrol ederek başlayın:

Eksik veya düşük kaliteli alternatif metin

Alternatif metin, ekran okuyucuların bir görüntünün içeriğini veya amacını kör etmek için kullandıkları metindir. Alternatif metin boş bırakılırsa, ekran okuyucu tamamen üzerinden atlar veya bunun yerine görüntünün dosya adını okuyabilir, bu da dosya adı bir sayı dizesi olduğunda veya görünümü açıklayıcı olmadığında yardımcı olmaz. Uygun alternatif metin olmadan, görme ve görme engelli kullanıcılar bir görüntüyü bağlam veya anlayışa sahip olmayacaktır.

Düşük kaliteli alternatif metin, görüntüyü doğru tanımlayamadığı veya aşırı ayrıntılı olduğu ve karışıklığa neden olabileceği için sorunludur. Ekran okuyucu bir görüntünün veya grafiğin bulunduğunu duyuracağından, “resim”, “resim”, “görüntü” gibi sözcüklerin ve ifadelerin alternatif metne eklenmesi gerekmez.

125-150 karakterden uzun alternatif metniniz varsa, bazı ekran okuyucular kesilir ve okumayı durdurur. Alternatif metnin içine nokta eklemek, ekran okuyucuların duraklatmalarına, dinleyicilerin kafasını karıştırmalarına veya alternatif metnin sona erdiğine inanmalarına neden olabilir.

Yetersiz renk karşıtlığı

Web tasarımında renk karşıtlığı, arka plan rengi ile metin, düğme veya simgeler gibi renkli öğeler arasındaki parlaklık ölçüsünü ifade eder. Standart boyutlu metnin yeterli kabul edilesiniz için arka plan ve ön plan renklerinin 4,5:1 oranına sahip olması gerekir. Her iki rengin onaltılık kodlarını boş bir renk kontrast denetleyicisine girerek renk karşıtlığınızı test edebilirsiniz.

Belirsiz bağlantı metni

Bağlantı metni, web sayfasında tıklatılabilir bir sözcük veya sözcük grubudur. Bağlantı metnine tıklamak sizi yeni bir web sitesine götürebilir, bir belge indirebilir, yeni bir sekmede bir resim veya video açabilir. Bağlantı metni, bağlam dışında bir anlam ifade etmiyorsa veya bağlantının amacını açıklamazsa belirsiz olarak kabul edilir. Belirsiz bağlantı metnine bazı örnekler arasında “bağlantı”, “burayı tıklatın”, “daha fazla bilgi edinin” veya “devam” sayabilirsiniz. İçeriğe bağlantılar eklerken, birisi yalnızca bağlantıyı bağımsız olarak duyarsa (çevreleyen metinlerden herhangi biri olmadan), bağlantının nereye işaret ettiğini veya bağlantı tıklatıldığında ne olacağını bilmesi önemlidir.

Eksik resim yazıları ve transkriptler

Altyazılar, bir videodan ses efektleri, müzik veya kahkaha gibi konuşulan içeriği ve konuşulmayan içeriği alır ve metin aracılığıyla açıklar. Bir video sırasında ekranda görünürler, böylece sağır ve işitme güçlüğü çekiyorlar, böylece işitme engelli kullanıcılar videoda neler olduğunu anlayabilirler. Ayrıca, altyazılar videonun zamanlamasıyla eşleşmelidir. Altyazıların doğru olması gerektiğini unutmayın; otomatik oluşturulan altyazıların doğruluğunun kontrol edilmesi gerekir.

Transkript, bir ses klibinde veya bir video sırasında söylenenlerin yazılı bir kaydıdır. Transkriptler, video içeriğini veya ses dosyalarını anlamak için ikincil bir araç sağlar. Bir videodaki altyazıların yanında kullanılmalıdır, böylece insanlar videoyu izlemek yerine dökümü okuyabilirler. Bu önemlidir, çünkü tüm kullanıcılar altyazıları okuyamaz. Transkriptler ayrıca diğer dillere kolayca çevrilme avantajı sağlar ve SEO’ya yardımcı olabilir.

Erişilebilirlik için WordPress web sitelerini test etme

Web sitelerini erişilebilirlik açısından test etmenin en iyi yolu otomatik, manuel ve kullanıcı testinin bir kombinasyonunu gerçekleştirmektir.

Otomatik erişilebilirlik testi

Otomatik erişilebilirlik testi, yapay zeka tarama araçlarıyla gerçekleştirilir. Çeşitli erişilebilirlik tarama özellikleri sunabilen birçok ücretsiz ve ücretli araç vardır. Otomatik bir araç seçerken aklınızda bulundurmamız gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Web sitesinin boyutu. Daha küçük bir web siteniz varsa, ücretsiz bir araç sizin için çalışabilir. Bloglu bir site veya binlerce gönderi içeren e-ticaret bölümü gibi daha büyük bir web siteniz varsa, ücretli bir araç muhtemelen daha uygun olacaktır.
  • Ne kadar desteğe ihtiyacın olduğunu. Web sitenizde erişilebilirlik hatalarını bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, bunları düzeltebilmeniz için ücretsiz araçlar harika bir seçenek olabilir. Erişilebilirlik hatalarını anlamak için yardıma ihtiyacınız varsa veya başka birinin bunları düzeltmesini istiyorsanız, yerleşik veya geliştiriciler tarafından sunulan destek seçeneklerine sahip bir araç bulmayı deneyin. Erişilebilirlik düzeltmesi konusunda yeniyseniz, desteğin kullanılabilir olması çok önemlidir.
  • Kullanıcı deneyimi. Bazı otomatik erişilebilirlik araçları doğrudan web sitenizde, örneğin bir tarayıcı uzantısı aracılığıyla veya WordPress panosunda kullanılabilir. Diğer araçlar, web sitenizden tamamen ayrı bir arayüz kullanmanızı gerektirir. Eğer istersen.e web sitenizde çalışırken erişilebilirlik hatalarını görmek için yerinde raporlama sunan bir araç seçin. Bu, sitedeki içeriği düzenlerken web sitenizi sürekli olarak erişilebilirlik için kontrol etmenizi kolaylaştırır.

Herhangi bir web sitesinde kullanılabilecek iki popüler ücretsiz araç WAVE ve Axe’dir. Bu araçların her ikisi de tek bir URL’yi test etmek için Chrome ve Firefox uzantılarına ve toplu test ve ek özelliklere izin veren ücretli planlara sahiptir.

Erişilebilirlik Denetleyicisi WordPress eklentisi

Toplu erişilebilirlik taramaları çalıştırmak ve WordPress panosunda raporları görmek istiyorsanız, WordPress Erişilebilirlik Denetleyicisi eklentisi en iyi araçtır. Eklentinin temel sürümünü WordPress.org ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

WordPress eklentisi için Erişilebilirlik Denetleyicisi

Erişilebilirlik Denetleyicisi, sayfaları ve gönderileri erişilebilirlik hatalarına veya olası sorunlara karşı tarar ve bunları doğrudan bu sayfa veya gönderinin düzenleme ekranında görüntüler. Bu sayfa içi raporlar, yalnızca web sitesine ilk etapta erişilip erişilmediğini kontrol etmek için değil, aynı zamanda devam eden erişilebilirliği izlemek için de yararlıdır.

Testleri çalıştıran Erişilebilirlik Denetleyicisi Eklentisi'nin ekran görüntüsü

Erişilebilirlik Denetleyicisi, yukarıda tanımlanan yaygın sorunlar da dahil olmak üzere 40’tan fazla farklı denetim çalıştırır. Ücretsiz sürüm gönderileri ve sayfaları tarar ve Pro sürümü, özel gönderi türlerinin ve arşiv sayfalarının tam site taramalarını içerir. Yanlış işaretlenen veya gözden geçirilmiş öğeler kapatılabilir ve zaman içinde yapılan erişilebilirlik düzeltmelerinin izlenmesine izin verilir. Hem ajanslar, geliştiriciler hem de WordPress kullanıcıları için harika bir araçtır.

El ile test

Ne yazık ki, otomatik taramalar bir web sitesindeki her erişilebilirlik sorununu tanımlayamaz — bazı sorunlar yalnızca web sitesini deneyimleyen bir insan tarafından belirlenebilir. Web sitesini Erişilebilirlik Denetleyicisi gibi otomatik bir araçla test ettikten sonra, tüm insanların hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar web sitesini kullanabilmelerini sağlamak için manuel test gerçekleştirin.

El ile erişilebilirlik testinin ilk adımı, kullanıcıların yalnızca bir klavyeyle tam olarak gezinebileceğini onaylamaktır. Web sitesinin ön ucuna gidin ve site boyunca hareket etmek için sekme ve ok tuşlarını kullanın, giderken yerinizi kaybetmediğinizden ve web sitesinin tüm bölümlerini kullanabileceğinizden emin olun.

Klavye testinden sonra ekran okuyucu testine geçebilirsiniz. Ekran okuyucular, görme ve görme engelli kişilerin web içeriğini anlamak için kullandıkları bir tür yardımcı teknoloji yazılımıdır. Mac’iniz varsa, bilgisayarınızda yerleşik olan VoiceOver yazılımını kullanabilirsiniz. Mac’iniz yoksa, ücretsiz, açık kaynaklı ekran okuyucu NVDA’yi indirebilir veya popüler ekran okuyucu JAWS’ı satın alabilirsiniz. Tüm ekran okuyucular tek tek öğeler için aynı şeyi söylemediği için web sitenizi iki veya daha fazla ekran okuyucuyla test etmek en iyi uygulamadır.

Web sitenizi ekran okuyucuyla test etmek için, sınamak istediğiniz sayfaya gidin ve yalnızca sekme ve ok tuşlarını kullanarak klavye gezinti testi sırasında yaptığınız gibi sayfada ilerleyin. Sayfada ilerlerken ekran okuyucunun söylediklerini dinleyin ve yanlış veya kafa karıştırıcı herhangi bir şeyi işaretleyin. Otomatik olarak oynatılan medya dosyalarını veya kaydırıcıları dinleyin ve sayfadaki diğer içeriği kesintiye uğratın.

Klavye gezintisi ve ekran okuyucu testleri gerçekleştirdikten sonra, tüm katıştırılmış veya bağlı medya dosyalarını kontrol etmeniz gerekir. Medya dosyaları videolar, ses dosyaları, PDF’ler, . Doktor ya da. XLS dosyaları, görüntü veya metin kaydırıcıları ve üçüncü taraf widget’lar veya iFrame’ler. Engelli kişilerin tüm katıştırılmış veya bağlı medya dosyaları tarafından sunulan içeriğe erişebildiğine, bunlarla etkileşim kurabildiğine ve bunları anlayabildiğine emin olun.

Kullanıcı testi

Otomatik ve manuel erişilebilirlik testinden sonra, kullanıcı testi yapılması önerilir. Kullanıcı testleri, web sitenizi erişilebilirlik hatalarına karşı test etmek için gerçek dünyadaki yardımcı teknoloji kullanıcılarını işe almayı içerir. Genellikle, bir test kullanıcısına belirli hedefleri olan bir web geliştiricisinden bir özet verilir. Test kullanıcısı daha sonra bu hedefleri gerçekleştirmeye çalışacak ve ardından geliştiriciye geri bildirim sağlayacaktır.

Braille özellikli klavye kullanan görme engelli kadınlar

Ücretli veya gönüllü programlar aracılığıyla bireysel test kullanıcılarını işe alabilir veya kullanıcı test hizmetleri sunan bir erişilebilirlik firması bulabilirsiniz.

Sonuç: Bir Web Sitesini Erişilebilir Tutma

SEO gibi erişilebilirliğin de sürekli izleme ve değişiklik gerektiren devam eden bir süreç olduğunu belirtmek önemlidir. Web sitenizin erişilebilir kalmasını sağlamak için şunları yapmak üzere bir plan oluşturun:

  • Erişilebilirlik Denetleyicisi eklentisi gibi bir aracı kullanarak erişilebilirlik hatalarını düzenli olarak izleyin ve test edin.
  • Web geliştiricilerini, tasarımcıları ve içerik oluşturucuları web erişilebilirliği en iyi uygulamaları hakkında eğitin. Müşteriler için web siteleri başlatıyorsanız, lansmandan sonra erişilebilir bir şekilde içerik eklemeyi bildiklerini sağlayın.
  • Uymanız gereken erişilebilirlik yönergelerinden veya yasa değişikliklerinden haberdar olmaya devam edin.

Bu adımların atılması, web sitenizin erişilebilir kalmasını ve tüm insanların yeteneklerine bakılmaksızın web’deki bilgilere, ürünlere ve hizmetlere eşit erişime sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan