WordPress’te içerik haritası navigasyonu nasıl eklenir

WordPress’te içerik haritası navigasyonu nasıl eklenir

Kullanıcı deneyiminizi geliştirmenin güçlü bir yolu, hedef kitlenizin web sitenizde daha kolay gezinmesine yardımcı olmaktır. Breadcrumb Navigation, insanların içeriğinizle etkileşim şeklini iyileştirebilen güçlü bir araçtır.

Bu, kullanıcıların ana sayfanızla ilgili olarak nerede olduklarını bilmelerinin bir yoludur. Web sitenize içerik haritası gezintisi eklediğinizde, arama sonuçlarında da görünür ve arama motorlarında daha fazla tıklama oluşturacak daha çekici bir bağlantı oluşturur.

Bu yazıda, WordPress web sitenizde ekmek kırıntısı navigasyon bağlantılarını nasıl kolayca görüntüleyebildiğinizi paylaşacağım. Hadi dalalım!

Ekmek kırıntısı navigasyonu nedir?

Hansel ve Gretel’in hikayesini ve çocukların eve dönüş yollarını bulabilmek için nasıl ekmek kırıntıları yol aldıklarını hepimiz biliyoruz.

Ekmek kırıntısı navigasyonu fikri de aynı şekilde çalışır.

Web sitelerindeki içerik kırıntıları, ana sayfayla ilgili olarak hangi sayfada olduğunuzu gösteren bağlantıların bir izidir. Ana menünüzden ayrı hiyerarşik bir gezinti menüsü.

Doğru ayarlandığında, web sayfalarınızda ve Google’ın arama sonuçları sayfasında görünür.

Erkek sandaletleri için yapılan bir arama, ekmek kırıntısı navigasyonu açıkça iş başında görebileceğiniz bir sonuç verdi

Neden içerik haritası gezintisi eklemeli?

Hiç bir ürün sayfasına indiniz ve aynı kategori altında başka neler olduğunu görmek istediniz mi?

Breadcrumb navigasyonu, insanların hiyerarşik bir bağlantı zincirinde yukarı hareket etmelerini sağlar. Ana sayfaya gitmek yerine, sonra ürün kategorisini aramak, ardından alt kategorilere tıklamak yerine, bir kullanıcı ekmek kırıntısı bağlantısına tıklayabilir ve istediği yere gidebilir.

Kullanıcıların sitenizde gezinmeleri ve ihtiyaç duydukları şeyi bulmaları için ek bir yararlı yoldur.

Güçlü bir ek avantaj, arama motorlarının web sitenizin yapısını ve hiyerarşiyi anlamasına yardımcı olmasıdır. Siteniz ne kadar yapılandırılmış ve kullanımı kolay görünürse, sıralamada yükselme şansınız o kadar artar.

Google bir dizi sonuç görüntülediğinde içerik haritası bağlantıları da görünür. Web sitenizi bir dizi sonuçta öne çıkarır ve tıklama oranınızı artırır.

WordPress sitenize içerik haritası navigasyonu nasıl eklenir

İşimize dönelim! Ekmek kırıntılarının ne olduğunu ve neden önemli olduğunu öğrendiniz.

Şimdi, bu yazı, WordPress sitenizde düzgün bir şekilde görünmeleri ve çalışmaları için ekmek kırıntıları eklemenin en iyi yolunu ortaya koyacaktır.

Bu gönderideki tüm öneriler, şema işaretleme ile ekmek kırıntısı gezintinizi ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Şema, Google gibi arama motorlarının web sitenizin içeriğinin ne hakkında olduğunu kolayca bilmesine yardımcı olan kodu ifade eder.

Yemek pişirme süresi, derecelendirmeler, mutfaklar ve daha fazlası gibi ayrıntıların bir web sitesi bağlantısıyla göründüğü tarifler için arama sonuçlarını hiç gördünüz mü? Bu, zengin bir parçacık olarak adlandırılan şeyi oluşturan, iş başında şema işaretleme örneğidir. Ayrıca, bir web sitesi arama sonuçlarında göründüğünde ekmek kırıntılarını görüntülemeye yardımcı olur.

Yorkshire Pudding’i aramak, şemanın malzemeler ve pişirme süreleri gibi ayrıntıları sergilemeye yardımcı olduğu sonuç panellerini görüntüler

Aşağıda, sitenize ekmek kırıntıları eklemenin en kolay ve hızlı yollarından bazıları yer almaktadır.

SEO WordPress eklentisi kullanma

Ekmek kırıntısı navigasyonu eklemenin en kolay yolu AIOSEO eklentisini kullanmaktır.

Hepsi Bir Kerede SEO veya AIOSEO eklentisi, web sitenizin SEO’sunu artırmak için en iyi WordPress eklentilerinden biridir. Web sitenizde gezinmeyi kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bir özellik olarak ekmek kırıntıları içerir.

Daha fazla özellik elde etmek için gelecekte premium bir sürümü tercih etmeyi de düşünebilirsiniz, ancak ücretsiz sürümden başlamak size temel bilgiler hakkında sağlam bir kavrama sağlayacaktır. öncelikle AIOSEO eklentinizi indirin ve etkinleştirin.

Etkinleştirdikten sonra eklentinin ilk kurulum sihirbazını izleyin. Daha sonra Genel Ayarlar sayfayı kullanın.

Artık Genel Ayarlar sayfasında olduğunuz için Ekmek Kırıntıları sekmesine tıklayın.

AIOSEO’yu ilk eklediğinizde ve kurulumu çalıştırdığınızda, eklenti site kodunuza otomatik olarak içerik haritası şeması ekler.

Kullanıcılarınızın içerik haritası gezinti bağlantılarını görüntülemek için Ekmek Kırıntılarını Etkinleştir. Daha sonra ekmek kırıntılarınızın sitenizde nasıl görüneceğini ince ayar yapabileceksiniz.

WordPress sitenizde ekmek kırıntısı navigasyonunu görüntülemenin dört farklı yolu vardır.

Bunlar:

  1. Kısa kodlu içerik haritası gezintisi ekleme
  2. Gutenberg bloğunu kullanma
  3. Widget ekleme
  4. Ekmek kırıntısı gezinti kodunu ekleme

İhtiyaçlarınıza en uygun seçenekle çalışabilmeniz için bu seçeneklerin her birini nasıl kullanacağınızı hızlı bir şekilde kıracağız.

Sitenize içerik kırıntıları eklemenin dört yolu

1. Ekmek kırıntısı gezintisi eklemek için kısa kod kullanın

Sayfanıza veya gönderinize kısa kodla içerik haritası gezintisi eklemek istiyorsanız, tek yapmanız gereken sayfaya aşağıdaki kodu eklemektir.

(aioseo_breadcrumbs)

Bu küçük kod parçası otomatik olarak kısa kod bloğuna dönüştürülür.

Gönderinizin nasıl göründüğünü görmek için gönderinizi kaydedin ve önizleyin. Aşağıdaki resim, breadcrumb kısa kodunuzun WordPress sitenizin ön ucunda nasıl görüntüleneceğini gösterir.

2. Gutenberg bloğu ile ekmek kırıntısı navigasyonu ekleyin

AIOSEO eklentisi, bir Gutenberg bloguna eklemenizi ve ekmek kırıntısı bağlantıları eklemenizi mümkün kılar.

Yeni bir gönderi veya sayfa oluşturun ve blok eklemek için düğmeye tıklayın. Aramak AIOSEO – Ekmek Kırıntıları ve üzerine tıklayın. Ekmek kırıntısı gezintiniz sayfanızda görünecektir. İşte böyle!

Gutenberg bloğundan ekmek kırıntıları ekleme

3. Bir widget kullanarak içerik haritası gezintisi ekleyin

Tüm gönderileriniz veya sayfalarınız için ekmek kırıntılarını otomatik olarak görüntülemek istiyor musunuz?

Bunu yapmak için widget seçeneğini kullanın. Tek yapman gereken. Görünüm » Widget’lar panonuzda bu konudaki yorumunuzu buyur. Ardından kenar çubuğuna ‘AIOSEO – Breadcrumbs’ widget’ını ekleyin.

Yeni bir başlık ekleyin veya alanı boş bırakın, sonra ‘Kaydet’e basın. Artık web sitenize gittiğinizde, kenar çubuğu olan tüm gönderilerinizde ve sayfalarınızda içerik kırıntısı gezintisini göreceksiniz.

4. Kodla ekmek kırıntısı navigasyonu ekleyin

Bu yöntemle, içerik kırıntısı gezintinizin nerede göründüğü üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olursunuz. Ancak, bunu yapmak için WordPress sitenizin tema dosyalarına kod eklemeniz gerekir.

WordPress’i yönetme ve kodlama konusunda biraz deneyiminiz varsa, bu seçeneği deneyebilirsiniz.

öncelikle, ekmek kırıntısı bağlantılarınızın nerede görünmesini istediğinize karar verin. WordPress temanızın Şablon Dosyalarına kod eklemeniz gerekir.

Bu nedenle, içerik haritası gezintinizi nereye koymak istediğinize bağlı olarak, kodunuzu eklemek için doğru şablon dosyasını seçmeniz gerekir.

Bu hile sayfası WordPress temanızda hangi dosyaları düzenleyeceğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ardından, ftp istemcisi kullanarak tema dosyanızı düzenleyin. Bu kodu, içerik haritası gezinti bağlantılarının görüntülenmesini istediğiniz yere ekleyin.

Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve nasıl göründüğünü görmek için web sitenize geri dönün.

Son

WordPress sitenize ekmek kırıntısı navigasyonu eklemenin en iyi yolunu bulmak için ihtiyacınız olan tek şey budur.

AIOSEO ile sadece ücretsiz ve birden fazla şekilde ekmek kırıntısı ekleme değil, aynı zamanda diğer teknik SEO görevlerini de yerine getirme seçeneğiniz vardır.

Breadcrumb navigasyonu sadece daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda Google’a ve diğer arama motorlarına iyi yapılmış bir web siteniz olduğunu da göstereceksiniz.

Çevrimiçi yaklaşık 2 milyar sitenin yalnızca 10 milyonunun Schema kullandığından, daha yüksek sıralamalar ve daha fazla trafik ve dönüşüm gibi daha iyi sonuçlar göreceksiniz. Bu nedenle, sadece ekmek kırıntısı navigasyonu ekleyerek web sitenizi yeni yılda geliştirmek için biraz zaman ayırın!

Yorum Yap
0 Yorum yapan